Stěnové vytápění místo klimatizace: Může interiér zahřát i ochladit – IpNabytek.cz

Stěnové vytápění místo klimatizace: Může interiér zahřát i ochladit

Přes stěny se do objektu dostává chlad i teplo, což je pádný důvod pro realizaci zateplení. Jedná se však pouze o „tepelnou brzdu“, která aktivně nepřispívá k regulaci teploty v interiéru. I stěny však mohou v zimě příjemně hřát, případně v létě chladit – stačí do nich nainstalovat stěnové topení. V Česku jde o poměrně neznámé řešení, ale o to je zajímavější pro majitele starších domů. K výhodám patří zejména tvorba tepelné clony snižující relativní vlhkost v místnosti. Problematiku jsme probrali s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Proč byste měli zvážit realizaci stěnového topení?

Na podlahové topení si Češi zvykli a pořizují si ho stále častěji. To stěnové však zůstává velkou neznámou. Přitom nabízí spoustu atraktivních výhod – vyplatí se především z ekonomického hlediska a lepší tepelné pohody. Sálavý způsob vytápění je pocitově mnohem lepší než jiné způsoby a umožňuje vytápět na nižší teplotu. V praxi může úspora nákladů dosáhnout až 10 %.

Plynaři Karlovy Vary podotýkají, že je navíc možné snížit teplotu topné vody až na cca 25 °C, což může v kombinaci s úsporným topným systémem (solární přitápění, tepelné čerpadlo, kondenzační kotel…) vést k další výrazné úspoře.

Stěnové vytápění je velmi příjemné z fyziologického hlediska a je prosté jakýchkoliv obvyklých negativních vlivů – v místnosti nedochází k víření prachu, karbonizace prachových částic ani ke zdravotním potížím dolních končetin souvisejících s oběhem.

Topenáři Karlovy Vary připomínají, že systém stěnového vytápění funguje i naopak – v průběhu horkých měsíců umožňuje sálavý přenos chladu a naprosto zdravé ochlazení prostoru bez rizik typických pro běžnou klimatizaci.

Kde lze stěnové topení instalovat?

Systém stěnového vytápění lze namontovat na jakékoliv stěny, nicméně prioritně je určen na „problémové“ stěny – např. na vlhké či studené stěny, případě na šikminy v podkroví a místa, na kterých se dům během léta přehřívá. Samozřejmě se může umístit i pod sádrokartony.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!