Pozor na oslnění a stíny v kuchyni. Vybírejte vhodné osvětlení

Mnozí lidé při zařizování kuchyně jen mávnou rukou nad osvětlením. Jsou toho názoru, že v kuchyni může být jakékoli osvětlení, jen ať jde dobře vidět na kuchyňskou neboli pracovní desku. Jenže výběr osvětlení do kuchyně by se rozhodně neměl zanedbat. Nevybírejte si světlo jen podle vzhledu, ale neustále mějte na paměti vzhled vaší kuchyně.

Lidé si odpradávna myslí, že do kuchyně stačí jen jedno jediné světlo, a sice hlavní či jinak řečeno centrální světlo. Jedná se o světlo, které je většinou uprostřed kuchyně a které svítí na celou kuchyni. Jenže jedno hlavní světlo skutečně nestačí. Jelikož v kuchyni trávíme obrovskou spoustu času, je třeba do osvětlení investovat – zejména se nesmí zapomínat na pracovní osvětlení.

Pracovní osvětlení v podobě LED svítidel

Pracovní osvětlení se nejčastěji montuje pod skříňky kuchyňské linky. Poskytují tak fantastické osvětlení pro celou pracovní desku. Nejčastěji se k tomuto účelu používají LED svítidla, mnozí však sází na staré dobré zářivkové osvětlení.

Pozor na oslnění a stíny

Při výběru a následné montáži osvětlení se vyhněte oslnění a stínům. Pokud bude pracovní osvětlení zářit přímo na hladký a lesklý povrch desky, vznikne nepříjemné osvětlení, které bude mnohdy až k nevydržení.

Ideální je takové osvětlení, které je vybaveno takzvanými rastrovými kryty, které dokážou světlo kvalitně rozptýlit.

Na osvětlení dbejte nejen v kuchyni

Kuchyně však není jediná místnost v domě, která si zaslouží kvalitní osvětlení. Mnoho času také trávíte v koupelně, v obývacím pokoji nebo v ložnici, proto i tyto místnosti vybavte kvalitním osvětlením v podobě závěsných či stropních svítidel nebo sádrových svítidel, které jsou dnes velkým hitem.

Konkrétně pracovní osvětlení, tedy osvětlení zabudované přímo do skříňky, se používá také v případě osvětlení barů nebo polic knihovny.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!