O bydlení od FINEPU je zájem. Developer loni meziročně prodal o deset procent více nemovitostí

Novostaveb v Praze ubývá, staví se čím dál méně, spousta lidí již nedosáhne na hypotéku… Přesto se developerské společnosti FINEP daří a loni prodala 481 nových bytů a rodinných domů. Je to o desetinu více než v roce 2017, nicméně tržby z prodeje novostaveb byly o 7 % nižší. Důvodem byl menší zájem o rodinné domy, jejichž pořizovací cena je dva až třikrát větší oproti bytům.

Byty v novostavbách jen pro bohaté?

Zatímco v minulosti nebylo vlastní bydlení dostupné pouze pro sociálně slabé skupiny, dnes jde o problém, který se týká mnohem větší části populace. Mimo Prahu dnes žije kolem dvou set tisíc lidí, kteří si nemohou dovolit adekvátní bydlení na dobrých adresách, a proto musí do práce dojíždět. Pro FINEP je to výzva a snaží se kvalitní bydlení v Praze zpřístupnit širší veřejnosti. Realizuje developerské projekty Praha v atraktivních lokalitách, ale za dostupné ceny.

Projekt Malý háj od FINEPU

Podle generálního ředitele Tomáše Pardubického je jediným dlouhodobě ekologickým řešením zahušťování metropole v lokalitách s existující infrastrukturou. Výrazné zvýšení průměrné ceny bytu podle něj souvisí s nedostatečnou výstavbou, dražšími službami stavebních firem a opakovaným zvýšením sazby DPH.

Na dražší byty se vyplácí počkat

Poradenská společnost Deloitte uvedla, že průměrná nabídková cena novostaveb meziročně vzrostla o 13 % na 106 511 Kč za metr čtvereční. Prodejní ceny jsou však obvykle nižší – důvodem je fakt, že největší zájem budí nejlevnější byty. Dražší se prodávají mnohem později a developeři na ně často poskytují zajímavé slevy.

Projekt Prosek Park od FINEPU

Pokud vás byty v novostavbách či prodej rodinných domů v Praze zajímá, nezapomeňte se podívat na aktuální nabídku FINEPU. Najdete ji na www.finep.cz.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!