Několik užitečných rad pro instalaci rozvodů vlastními silami

Rozvody studené a teplé vody jsou základní součástí každé stavby a předpokladem k běžnému žití a fungování v domácnosti. Rozvody Vám může nainstalovat profesionální firma nebo se můžete rozhodnout sami pro jejich instalaci. V každém případě je nutné nepodcenit způsob a místo instalování, abyste se do budoucna nepotýkali se zbytečnými problémy.

Před instalací tepelné soustavy nepodceňte výběr materiálu

Než se pustíte do jakékoliv instalace rozvodů, důležitým faktorem je výběr správného materiálu. Mezi nejčastěji využívané materiály patří potrubí z polypropylenu, které je nejlevnější a zároveň disponuje mechanickými a chemickými odolnostmi. Velmi často se také setkáváme s potrubím plastovým, které se chlubí nízkou hmotností a vysokou životností.

Dbejte na technologické postupy a stanovené normy

V případě, že se řadíte k domácím kutilům, není problém si rozvody po domě rozvést svépomocí. Nesprávná instalace rozvodů vody však může vést ke kondenzaci vody až k úplné havárií, jejíž následky nemusí pokrýt pojišťovna. Je proto důležité dbát na technologické postupy a veškeré normy doporučené výrobci rozvodů. Rozvody jsou nejčastěji vedeny podlahou v horní vrstvě tepelné izolace, odkud jsou rozvedené v drážkách stěn k jednotlivým součástem sanitární techniky.

Pozornost věnujte dostatečné chladové a tepelné izolaci

Před instalací rozvodů rozhodně nikdy nezapomeňte na dostatečnou izolaci potrubí. Snížíte tím tepelné ztráty o přibližně 60-80 % a ušetříte tak za náklady spojené s vytápěním objektu. Nejčastěji se k ochraně potrubí používá EPDM chladová a tepelná izolace. Jde o materiál se skvělými izolačními vlastnostmi, který je měkký, ohebný a vysoce odolný vůči UV záření i povětrnostním vlivům. Jeho instalační práce jsou velmi jednoduché a Vaší tepelnou soustavu ochrání před vznikem vlhkosti, plísní či napadením hlodavců.

 

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!