Na nákup drobných spotřebičů někdy postačí jen pár korun

„Cokoli se může pokazit, pokazí se,“ říká známý Murphyho citát. A o domácích spotřebičích to platí obzvlášť. Vždycky se rozbijí v naprosto nevhodný okamžik a obvykle i ve chvíli, kdy na nové nemáte dost peněz. Někdy se zdá, že mixéry, vysavače, fény, žehličky, kávovary a další malé domácí spotřebiče, jsou vyráběny, aby vydržely jen dva roky záruční lhůty, ihned po jejím skončení jsou zralé na odchod do sběrného dvora. Ostatně, ty větší, jako jsou ledničky, pračky, myčky či mrazáky, jsou na tom dost podobně.

Bez mixéru se dá pár dní vydržet, bez žehličky už je to horší, zvlášť když chodí hlava rodiny do práce v obleku, ale bez vysavače se dá existovat opravdu těžko. Pak to prostě musíte nějak zařídit. Jaké máte možnosti, když se něco nezbytného porouchá, do výplaty je daleko a na účtu není žádná rezerva? Není jich málo:

 • půjčka od někoho z rodiny či kamaráda
 • nákup na splátky
 • kontokorent
 • kreditní karta
 • krátkodobá půjčka

Která varianta z nich je nejvýhodnější, závisí na konkrétních podmínkách půjčky, sumě nutné pro zaplacení přístroje a době, kterou budete potřebovat na splacení.

Půjčka od rodiny či přátel

To je obvykle nejjednodušší řešení, pokud si máte od koho půjčit. Máte-li dobré vztahy, většinou nezaplatíte ani nic navíc. Ale ne každý má takové štěstí. Když ale vaše s potenciálním věřitelem nemáte právě nejvřelejší vztahy, je lepší si i na pár tisíc sepsat jednoduchou smlouvu, která stanoví, kolik si půjčíte a do kdy částku vrátíte. Nemusí to být nic komplikovaného, jen fakta a klidně i napsané rukou.

Nákup na splátky

Řada obchodů s elektrem nabízí nákup na splátky. To je velmi výhodný způsob, když se jedná o splátky bez navýšení. Vysavač v hodnotě 3500 Kč pak zaplatíte třeba za 10 měsíců v rovnoměrných splátkách po 350 korunách. Jindy je ale vypůjčená částka úročena, a to už tak výhodné není. Někdy také musíte dokládat příjmy, případně to přináší další omezení.

Kontokorent

Máte-li běžný účet a pravidelně vám na něj chodí příjmy, možná už máte kontokorent. Nebo máte ve svém internetovém bankovnictví nabídku na jeho zřízení. Je to vlastně předschválený úvěr, jehož výhodou je, že ho můžete čerpat opakovaně podle svých potřeb do daného limitu. Jako nouzové opatření je kontokorent skvělý, ale skrývá v sobě jedno velké nebezpečí: zvyknete si, že máte na účtu o 10, 20, 30… tisíc víc a budete neustále v mínusu. Nezapomeňte, že kontokorent musíte splatit, nebo se aspoň dostat se na účtu do plusu, obvykle ve lhůtě půl roku či rok. A za vypůjčené peníze budete muset platit úrok a někdy i další poplatky. Úrok je v současnosti v průměru kolem 15 %, tedy podstatně výše, než u klasické půjčky, na z účtu se vám sráží každý měsíc, tak s tím počítejte.

Kreditní karta

Ještě o něco dražším řešením je klasická kreditní karta za předpokladu, že se vám nepodaří dluh splatit v rámci takzvaného bezúročného období. To je obvykle až 50 dní od nákupu dle konkrétních podmínek. Kreditky mají i další výhody, třeba procenta z nákupu zpět na účet nebo slevy u některých obchodníků. Vynahrazují si to poplatky za vedení účtu a poměrně vysokým úrokem (kolem 25 %).

Krátkodobá půjčka

Krátkodobá půjčka (mikropůjčka, půjčka před výplatou, rychlá půjčka) je malý úvěr do 10 000 Kč, někdy až do 20 000 Kč. Její výhodou je:

 • rychlost schvalování, peníze můžete mít na účtu už během první hodiny od žádosti
 • možnost získat půjčku i bez nahlížení do registrů a potvrzení o příjmu
 • dostupnost i pro skupiny, které jsou jinak věřiteli nepříliš vítaní (studenti, ženy na mateřské dovolené, důchodci atd.)
 • jasně stanovené parametry (splatnost od 1 týdne do několika měsíců, pevně stanovené splátky, jasně daný úrok, případně další poplatky)
 • snadné uzavření (online, telefonicky i osobně)
 • peníze může získat i o víkendu

Pokud vám schází opravdu jen pár set či tisíc na malý spotřebič a víte, že budeme moci půjčku rychle splatit, můžete získat peníze úplně zdarma. Půjčka zdarma je úvěr, který stačí splatit v daném termínu a neplatíte úrok ani poplatky. Důležitou podmínkou je půjčovat si od konkrétního poskytovatele poprvé. Tem termín je ale velmi krátký – nejčastěji dva až čtyři týdny.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!