Koupací jezírko – praktický i estetický doplněk zahrady

Když se řekne koupací jezírko, většina lidí neví, co si má pod tímto slovním spojením představit. Přitom jsou tyto zahradní stavby na českých zahradách k vidění stále častěji, protože jim přichází na chuť čím dál více lidí. Po přečtení dnešního článku určitě učarují i vám!

Co je koupací jezírko?

Pod termínem koupací jezírko si můžete představit příjemné a především chytře vymyšlené spojení klasického zahradního jezírka s bazénem. Koupací jezírko v sobě nese to nejlepší z obou zahradních staveb –  tedy krásu zahradního jezírka a pohodlí při využívání vlastního bazénu.  Na první pohled se od klasického jezírka zase tolik neliší. Co se týče způsobu usazení do země, jedná se o totožný postup, jako kdybyste si na zahradu usazovali klasické jezírko. V čem se tedy liší?

Zahradní jezírko vs. koupací jezírko

Nejzásadnější rozdíl mezi těmito dvěma druhy zahradních staveb představuje koupací zóna, kterou u klasického jezírka nenajdete. Mezi další rozdíly patří vnitřní uspořádání, které musí být přizpůsobené tomu, že se v jezírku budete chtít koupat –  potažmo i plavat. Nesmíme opomenout ani odlišnou hloubku, která se rovněž odvíjí od faktu, že kromě estetického dojmu bude jezírko sloužit i ke koupání.

Vybudování koupacího jezírka

Zatoužili jste mít na své zahradě koupací jezírko, které zde bude plnit roli estetickou i praktickou? Pak vás určitě zajímá, jak při jeho vybudování správně postupovat. V první řadě je potřeba najít pro jezírko správné místo a počítat s tím, že je poměrně náročné na prostor. Na malé zahrádce si tak o jezírku můžete nechat jen zdát. Koupací jezírko si vyžaduje plochu o minimální velikosti 60m2, hloubka jezírka by poté měla být alespoň 140 cm. Čím větší objem jezírka budete mít, větší prostor pro koupání či plavání získáte a zároveň si usnadníte práci s čištěním –  při větším objemu vody se lépe udržuje biologická rovnováha a samozřejmě i čistota.

Údržba koupacího jezírka

Co se týče údržby, nespoléhejte se na to, že za vás veškerou práci odvedou tzv. čistící rostliny, které jsou nedílnou součástí jezírka. Ty sice z velké části zajistí jeho čistotu, ale i vy budete muset přiložit ruku k dílu. Dobrou volbou jsou filtry zajišťující prakticky totožné procesy, které v jezírku probíhají díky zmíněným rostlinám.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!