Jak vybrat krb?

Krby v českých domácnostech získávají stále více na oblibě. Nejsou totiž jen zdrojem tepla, ale také útulné atmosféry. Jak vybrat ten nejlepší krb a na co si dát při výběru pozor? Tak to se dočtete v dnešním článku.

Než si krb vyberete, měli byste si uvědomit několik věcí. První je, zda chcete krb používat jen občasně, nebo jako hlavní zdroj vytápění. Případně, zda má krb sloužit k vytápění jen obývacího pokoje, či má vytopit celý dům.

Při výběru krbu, vlastně krbové vložky, je jedním ze základních parametrů výkon. Vložka s nízkým výkonem nevytopí v chladných dnech větší prostor. Příliš silná vložka naopak přetopí místnost dříve, než se topeniště ohřeje na provozní teplotu. Častou reakcí je uzavření přívodu vzduchu, což má za následek výrazně horší průběh hoření, černání skla a v také dehtování komínu. Jestliže vyberete krbovou vložku s optimálním výkonem, můžete po jejím zahřátí bez jakýchkoliv obav zavřít přívod vzduchu.

Krb jen k občasnému používání

Typ krbů souvisí s tím, jak chcete krb využít a také s dispozičními možnostmi domu. Jestliže krb slouží především k navození atmosféry, pak vybírejte z těch teplovzdušných. Ty se skládají z krbové vložky a obestavby, do jejíž spodní části je nasáván vzduch od podlahy nebo z externího přívodu vzduchu. Z hlediska designu si můžete vybírat z celé řady typů. Palivem těchto krbů může být kromě dřeva rovněž plyn, jehož výhodou je komfortní používání.

Krb jako hlavní zdroj vytápění

I v takovém případě můžete použít teplovzdušný krb doplněný o rozvody do jednotlivých místností. Velkou oblibou jsou také krby s teplovodním výměníkem. Dochází k tomu, že se uvnitř ohřívá krom vzduchu i voda, která pak proudí do radiátorů v jednotlivých místnostech.

Nejlepší volbou do nízkoenergetických domů a novostaveb jsou těžká stavěná topidla – kachlová kamna i akumulační krby. Základem je buď kamnová, nebo krbová vložka či stavěné topeniště. Na to všechno navazuje tahový systém, uvnitř kterého proudí horské spaliny. Ty předávají své teplo od obezdívky z materiálů s vysokou akumulační schopností a odsud je pak vyzařováno do prostoru takzvaným sáláním. Tím vzniká sálavé teplo nevířící prach. Sálavé teplo nevysouší vzduch a má podobnou vlnovou délku jako sluneční paprsky je pro lidské tělo velmi příjemné. Jediné zatopení může dát teplo až na 48 hodin.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!