Jak proměnit starý dřevěný nábytek v nový

Dřevo se v interiéru nikdy neomrzí a co více, znovu se dostává do módy před nábytkem z lamina. Pokud jste milovníci přírody, pak by vám rozhodně doma neměl dřevěný nábytek chybět. Nemusíte kupovat nový, stačí oprášit ten starý po babičce. Bude to chtít ale trochu úprav.

Dřevěné skříňky, komody, stoly i židle mohou znovu vypadat jako nové, stačí je jen zbavit staré povrchové úpravy, zakrýt nějaký ten nedostatek, přebrousit a natřít olejem nebo barvou. Že to není zase tolik práce? To se mýlíte, práce je to dost, ale stojí to rozhodně za to! A my vám des poradíme jak na to.

Odstranění starého laku

Odstranit starý lak je někdy náročné. Budete k tomu potřebovat truhlářskou škrabku neboli cidlinu. Celou práci vám usnadní horkovzdušná pistole, která lak nahřeje a vám se bude mnohem snáze dostávat dolů a nebudou vás tolik bolet ruce. Musíte si však dát pozor, abyste lak nespálili. Horký vzduch musíte foukat ve vzdálenosti 10 cm. K dostání jsou také chemické látky, které vám pomohou odstranit nátěr. Nevýhodou je, že tyto přípravky dost zapáchají a při práci s nimi je nejlepší používat gumové rukavice i ústenku. Chemie se nedoporučuje k restaurování starožitného nábytku, u kterého chcete ponechat jedinečnou strukturu dřeva.

Smirkový papír dobrousí zbytek

Po odstranění laku se nábytek brousí jemným smirkovým papírem, který odstraní zbytečky nátěru. Poškozená místa i oděrky vyplňte tmelem, který po zaschnutí znovu obruste. Obroušený povrch umyjte jarovou vodou a nechejte uschnout.

Olej, vosk nebo barva

Pokud chcete nechat vyniknout původní barvu nábytku i strukturu dřeva, pak pro úpravu zvolte vosk či olej. V případě, že se rozhodnete nábytek nabarvit, nejprve ho natřete podkladovým nátěrem. Ten zaručí lepší přilnavost barvy. Samotnou barvu pak naneste ve dvou nebo třech vrstvách a po uschnutí ji pro větší lesk zafixujte bezbarvým lakem.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!