Biologicky napadená fasáda: Hrozí vám nebezpečí?

Ačkoliv zní sousloví „biologické napadení fasády“ poněkud hrozivě, nejde o nic, co by souviselo s teroristickým útokem. Neznamená to nic jiného, než že se na fasádě usídlily mikroorganismy v podobě plísní, mechů, řas či lišejníků. První zmíněný druh je nejhorší – plísně při svém růstu uvolňují do ovzduší spóry, které mohou u citlivých osob zapříčinit alergická onemocnění. Příjemné nejsou ani nemoci oční rohovky či zánět vnitřních tkání oka. Pokud plíseň na fasádě trápí i vás, neměli byste zbytečně vyčkávat. Zbavit se jí není tak složité!

Jak plíseň na fasádě škodí?

Ze zdravotního hlediska jsou nejohroženější skupinou děti a starší lidé. A ačkoliv je zdraví hlavním důvodem, proč se plísně co nejrychleji zbavit, nabízí se i několik dalších, tentokrát souvisejících se samotnou fasádou. Dlouhodobé působení plísně výrazně zkracuje její pevnost a tedy i životnost, zvyšuje nasákavost a vede k rychlému šíření do okolí (včetně interiéru).

K nejčastějším příčinám vzniku plísní patří kondenzace vodních par na povrchu fasády, přítomnost vzrostlé zeleně v její bezprostřední blízkosti, absence větru a omezený přístup slunečních paprsků (týká se severní strany zateplené fasády). Odstranění plísně nemusí být náročné, ovšem hrozí, že se na fasádě zanedlouho opět objeví. V takovém případě je jediným možným řešením vhodně zvolený nátěr fasády.

Prevence má název nátěr proti plísni

Mělo by se jednat o speciální protiplísňový nátěr, který odolá slunečnímu záření i jiným okolním vlivům. Aplikace by se měla provést bezprostředně po vyčištění. V případě důsledného dodržení technologického postupu získá fasáda ochranu na několik let.

Kvalitní nátěr proti plísním nijak nemění vlastnosti ani odstín fasády. Chcete-li se na dané téma dozvědět více, zamiřte na www.cisteni-fasad-ars.cz. Společnost AXIOM REAL se specializuje na čištění povrchů a zároveň nabízí aplikaci ochranných nátěrů.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!