Bez vysavače to nejde! Jak si vybrat správně?

Vysavač představuje nedílnou součást každé domácnosti. Říkejte si, co chcete, ale při běžném fungování se bez něho jednoduše neobejdete. Vysávání sice nepředstavuje kdovíjak oblíbenou činnost, ale čas od času je zkrátka potřeba. Rozhodli jste se pro výběr nového modelu, protože ten stávající již má svá nejlepší léta za sebou? Nebo se stěhujete do svého prvního bydlení a pořizujete si potřebné spotřebiče a šikovné pomocníky? Tak či onak jste tu na správném místě! Není totiž vysavač jako vysavač a jeho výběr tak může být pro mnohé z vás pořádně oříškem. V dnešním článku vám pomůžeme tento oříšek rozlousknout a vybrat si správně.

Jaký typ vysavače hledáte?

V současné době můžete vybírat mezi několika typy vysavačů. Každý z nich se hodí pro něco jiného a může vám nabídnout jiné výhody i nevýhody. V následujících řádcích si nejčastější typy vysavačů představíme.

Sáčkové vysavače

Nejrozšířenějším typem jsou sáčkové vysavače. Jedná se o nejlevnější variantu. Úkolem přítomného sáčku je zachytit vysávané nečistoty. Mezi výhody sáčkového vysavače patří nejen nízká pořizovací cena, ale i velice snadná údržba a dobrý sací výkon. Za nevýhody označujeme nutnost čas od času sáček s nečistotami vyměnit a také fakt, že po naplnění sáčku sací výkon klesá – a to až o 30 až 50%.

Bezsáčkové vysavače

Opakem předchozího typu jsou bezsáčkové vysavače, u kterých nemusíte neustále řešit pořizování nových sáčků. Nečistoty jsou zde zachycovány do sběrné nádoby, kterou po vysávání jednoduše vysypete. Tento typ vysavačů funguje na jednoduchém principu, kdy nasátý vzduch rotuje uvnitř vysavače velmi vysokou rychlostí, vznikne odstředivá síla, která donutí nečistoty usadit se ve speciální nádobě. Největší výhodou bezsáčkového vysavače je stálý sací výkon neovlivněný naplněným sáčkem a zároveň i zmíněný, fakt že žádné sáčky kupovat nemusíte. Nevýhodou je naopak nutnost po každém vysávání vyprázdnit sběrnou nádobu.

Vysavač s vodní filtrací

Pokud máte v rodině alergika, je vysavač s vodní filtrací pro vás to pravé ořechové. Tento typ vysavače funguje tak, že vzduch vyvádí do nádrže s vodou, kde se smáčením oddělí většina nečistot. Účinnost vysávání tak dosahuje 99%, protože jemný prach byl odstraněn sekundárním HEPA filtrem. Zbavíte se tak nejen mikročástic, ale i alergenů, protože se během vysávání z vodní nádrže nic ven nedostane. Výhodou vysavače s vodní filtrací je nejen vysoká účinnost vysávání, ale i stálý sací výkon a zvlhčení vzduchu. Nevýhodou naopak pouze krátkodobý efekt zvlhčení a fakt, že vodu s nečistotami musíte po krátké době vysávání měnit.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!