Bambusová (r)evoluce: Nejen textil, ale také skvělé podlahy!

O bambusu je v posledních letech hodně slyšet, a to rovnou na více frontách. Exotická dřevina provází lidstvo již po několik tisíc let a nachází uplatnění napříč mnoha obory. Kromě toho, že se z ní vyrábí kvalitní textil, však nyní budí rozruch i v oblasti podlahářství. V minulosti byly bambusové podlahy pokládány za sortiment pro poměrně malou cílovou skupinu zákazníků, dnes je o ni velký zájem.

Kombinace exotiky a výjimečných vlastností

Proč jsou plovoucí bambusové podlahy tak atraktivní? Jedním z důvodů je jistě punc exotiky. Chcete-li mít doma něco, co nemá každý druhý, pak je bambus dobrou volbou. Ale tím jeho výhody nekončí – k těm hlavním patří pozoruhodné fyzikální a estetické vlastnosti. Oproti klasickému dřevu je tvrdší a zároveň pružnější. V praxi to znamená, že vydrží mnohem déle v původním stavu. Životnost se běžně udává v desítkách let.

Za zmínku však stojí také ekologický charakter. Pokud jste se exotickým materiálům bránili z důvodu averze proti nešetrné těžbě, v případě bambusu nemusíte. Rostlina dosáhne požadované výšky přibližně za 5 let a patří k nejrychleji se obnovujícím zdrojům. Díky tomu může být příznivější i cena.

Jaké výhody a nevýhody bambusové podlahy mají?

Bambus je pružný, velmi tvrdý, a tedy i odolný materiál s dlouhou životností a únosnou cenou. Pokládání podlah z bambusu je rychlé a výsledek vypadá skvěle – podlaha působí naprosto přirozeným a originálním dojmem.

Ani bambus však není zcela bez chyby a sluší se zmínit i jeho nevýhody – ve vlhkém prostředí bobtná a je náchylný k napadení škůdci. Všechny tyto nešvary lze naštěstí eliminovat vhodně zvoleným ochranný lakem.

A na co si dát pozor při výběru konkrétního výrobku? Plovoucí podlahy z bambusu se mohou lišit způsobem zpracování. Odstín dřeva jde ruku v ruce se specifickými podmínkami prostředí, ve kterém je rostlina pěstována. Chcete-li, aby podlaha vypadala celistvě, pořiďte si celou naráz a nikoliv z vícera různých sérií. Podezřele levným výrobkům se raději vyhněte, protože kvalita obvykle odpovídá ceně.

Tomáš

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!